Czy na ropie da się zarobić

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na rynku surowcowym

Prasówki

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym Ropa naftowa to strategiczny, energetyczny surowiec, który odgrywa kolosalną osobę na świecie. Jej wyjątkowość liczy na ostatnim, że istnieje brana do prac paliw płynnych, które wykonują do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla silnego i brunatnego ropa stanowi podstawowy kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie dziwi wiec fakt, że inwestowanie w ropę interesuje coraz wyższe grono inwestorów

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym

Z artykułu dowiesz się:

jakie są rodzaje ropy naftowej,
jak wkładać w ropę,
z czego pragną notowania cen ropy.

Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej

Na placu funkcjonuje kilka wariantów tego materiału. Do najtańszych określa się cztery rodzaje ropy. Istnieją obecne:

• ropa Brent – jest wybierana z zakresu Morza Północnego. Należy do rodzaju „słodkiej” ze powodu na niewielką zawartość siarki.

• ropa WTI – pochodzi głównie ze Posiadaj Połączonych z rejonów Apallachów i Luizjany. To także ropa „miła” i delikatna.

• Ural (REBCO) – wydobycie ropy bierze w niniejszym przykładu miejsce w Zachodniej Syberii i w stronach gór Uralu. Można ją zaliczyć do rodzaju „kwaśnych”.

• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk przedstawiający się z wielu sposobów ropy wydobywanych i dostarczanych przez kraje kartelu OPEC.

Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości

Handel surowcami takimi jak ropa przeprowadza się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na światowych giełdach. Rynek towarowy wyróżnia się na dwie grupy uczestników: ważna z nich więc podmioty handlujące kontraktami w celu zabezpieczenia cen produktów (hedging). Druga grupa to spekulanci, którzy zyskują na mocy cen ropy naftowej.

Stosunkowo młodymi instrumentami są kontrakty na miary kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki twórz jest dzisiaj proste w wielu firmach finansowych, dodatkowo w TMS Brokers. Traderzy chętnie biorą ten mechanizm z racji tego, że potrzebuje on niższego zaangażowania kapitału niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:

Contract for difference (CFD)
CFD to instrument pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na miary kursowe. Jest prosty na placu OTC (Over the Counter), lub na placu pozagiełdowym. Instrument tenże istnieje lewarowany, co świadczy, że nie trzeba dysponować tak szybkimi środkami pieniężnymi gdy w sukcesu lokaty w związki futures. W TMS Brokers widoczne są dwa sposoby kontraktów CFD opartych o wartość ropy:

CFD oparty o wartość kontraktu terminowego futures na ropę Brent pisanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) zatem w pewnym, kiedy i w drugim przypadku ta cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Zaletą tego aparatu istnieje toż, że inwestowanie w ropę jest tutaj możliwe przy założeniu pozycji mniejszej niż 1 lot. Są tanie dziesiętne, kiedy również setne części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z młodszym portfelem. Inwestycje na układach CFD przebiegają podobnie gdy na placu forex. Ropa zapewne stanowić przez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – więc możemy inwestować w trakcie trwania hossy i bessy.

Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o wartość ropy WTI Light Seet jest zapamiętywany na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument tenże istnieje właśnie wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na cena 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co świadczy, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk czy strata wyniesie 10 USD. Aby zacząć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny ma ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, stąd także nie możemy osiągnąć lub sprzedać mniej niż samego kontraktu. Ten aparat jest prosty na jakiejś z sieci transakcyjnych w Budynku Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).

ETF-y oparte o wartość ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, który stanowi na końca odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem zapewne stanowić cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, jakie są papierami wartościowymi) na bazie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są pisane na giełdzie. Zaletą tego gatunku sprzętów są bardzo proste ceny, bo te przyrządy są zarządzane pasywnie.

Od czego pragną notowania cen ropy?

Wahania kursu amerykańskiej waluty w tryb prosty mają nacisk na wycenę czarnego złota, i tym samym na inwestowanie w ropę. Dzieje się właśnie dlatego, że waluta USA jest częścią rozliczeniową w międzynarodowym obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie organizować spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD odda się na dominację byków na placu tego materiału energetycznego.

Jak każdy rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest uwarunkowany od relacji popytowo-podażowej. To akurat podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost ekonomiczni będzie grał zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.

To, czy ropa zdrożeje w złym czasie, będzie zależeć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy danych na materiał zapasów ropy (publikowanych przez DoE lub API).

Cena baryłki ropy jest wyjątkową kwestią dla całych krajów, które korzystają ten środek w prywatnym przemyśle. Droższa ropa to idealniejszy koszt produkcji dóbr i usług, co z serii odkłada się na stok marży zysku i spadek efektywnego popytu

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments